Międzynarodowy Dzień Języka Polskiego

Data: 24.03.2024 r., godz. 16.35    192
Działamy i o język ojczysty dbamy.

21 lutego to w kalendarzu coroczne święto - Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - które zostało ustanowione przez UNESCO. W tym ważnym dniu polonistyki z naszej szkoły panie Marzanna Matuszczak i Iwona Waliszewska zaproponowały uczniom szereg działań edukacyjnych, których najważniejszym celem było kształtowanie kompetencji w zakresie posługiwania się poprawnym językiem polskim.

Trzyosobowe drużyny z klas V – VIII wzięły udział w szkolnym turnieju o tytuł Mistrza Języka Ojczystego. Klasę V reprezentowała drużyna w składzie: Lena Garbarczyk, Lena Parnicka i Mateusz Gąsior. W imieniu klasy VI o tytuł walczyły: Ala Bulik, Maja Powierża i Kinga Balcer. Klasę VII reprezentowali Julia Zamojska, Krystian Gzowski i Wojtek Żak, zaś najstarszą klasę VIII Marta i Kinga Pęgier oraz Ola Cybulska.

Drużyny zmierzyły się w 5 konkurencjach: Rozplącz język – odczytywanie wylosowanych łamańców językowych; Czy tak to leciało? – poprawianie przysłów i frazeologizmów, w które wkradł się błąd; Liczy się każde słowo! – ułożenie jak największej liczby słów z wylosowanego wyrazu; Byki i byczki – poprawianie zdań z błędami językowymi i ostatnia konkurencja Wytęż słuch! – zapamiętywanie wyrazów z dyktanda ze słuchu.

Komisja w składzie p. Marzanna Matuszczak i p. Olga Zdanowicz – Piotrowska skrupulatnie zliczyły punkty i ogłosiły, że zaszczytny tytuł Mistrza Języka Ojczystego otrzymuje drużyna reprezentująca klasę VIII. Drugie miejsce zajęli siódmoklasiści, a trzecie ex aequo drużyny z klas piątej i szóstej.

Odbyły się także konkursy. W corocznym konkursie Szkolnymi Mistrzami Ortografii zostały Julia Augustyniak z klasy III w kategorii klas II-III oraz Amelia Sieradzka i Julia Zamojska z klasy VII w kategorii klas starszych.

W Konkurs Kaligraficznym – uczniowie przepisywali wybrany wiersz Czesława Miłosza I miejsce w kategorii uczniów klas I – III zajęła Natasza Wysocka (kl. 2), II miejsce - Szymon Jeziorski (kl.3), III miejsce - Aleksander Kłus(kl. 2). Wyróżnienia otrzymali Janek Gawlik (kl. 2), Amelia Szydlik (kl. 3), Natalia Wawryło (kl. 2). W kategorii klas V-VIII I miejsce zajęłą Amelia Wójcik (kl. 7), II miejsce - Paulina Stańczak (kl. 7), III miejsce - Amelia Biżek (kl. 7). Wyróżnienia otrzymały Martyna Banasiak (kl.5), Marta Pęgier (kl.8) i Gabriela Malinowska (kl.8).

W Konkursie Plastycznym CO TO ZNACZY...? uczniowie tworzyli ilustracje związków frazeologicznych. I miejsce zajęła Amelia Wójcik, kl. 7, II miejsce Gabriela Gzowska, kl. 7, a III miejsce Lena Parnicka, kl. 5.

Uczniowie mogli tez zapamiętywać poprawne językowo formy wyrazów, które zostały wywieszone na gazetce w sali polonistycznej, a także poznać historię święta oraz sylwetki twórców, którzy promują dbałość o polszczyznę w  serwisach internetowych, dzięki gazetce na korytarzu szkolnym.

Serdecznie dziękujemy uczniom, że tak chętnie brali udział we wszystkich tych działaniach. Mamy nadzieję, że przyczynią się one do wzrostu świadomości językowej i codziennej dbałości o język ojczysty.

Publiczne ogłoszenie wyników oraz wręczenie dyplomów i nagród odbędzie się 21 marca w pierwszym dniu wiosny.